BOARD OF TRUSTEES

Roy Water Conservancy District is governed by a board of five Trustees who represent five geographical divisions. They are appointed by the legislative body of Weber County.  Each Trustee is appointed from and must be a resident of a division of the District (see "Trustee Directory Map") so that there is one Trustee appointed to serve from each division in which the Trustee is a resident.  Each Trustee serves a term of four (4) years.


Mark W. Ohlin · Chair
Division #2

  • Was appointed to the Board of Trustees on July 16, 2019.
  • Served as Chair from January 1, 2022 to present.
  • Retired from Roy 66 Auto Repair.
Mark Ohlin

Gary L. Newman · Vice Chair
Division #1

  • Was appointed to the Board of Trustees on March 1, 1990.
  • Served as Chair from April 9, 2003 to January 1, 2007, and from January 1, 2013 to January 1, 2016.
  • Retired professional land surveyor in Utah and Idaho.

Chad Zito
Division #3

  • Was appointed to the Board of Trustees on January 1, 2012.
  • Served as Chair from January 1, 2019 to January 1, 2022.
  • President of KOZ Construction.

Gary S. Adams
Division #4

  • Was appointed to the Board of Trustees on April 5, 2022.
  • Retired from Weber School District.

Jon S. Ritchie
Division #5

  • Was appointed to the Board of Trustees on January 1, 2022.
  • Retired Fire Chief for Roy City.
  • Current Deputy Fire Marshall, Fire Specialist II, for the State of Utah.